Život je posvetio vatrogastvu. Bio je jedan od mostova saradnje Kraljeva i Maribora
Komemorativnom sednicom Kraljevčani su se oprostili od Milutina Vukosavljevića Vukasa, višeg vatrogasnog oficira prve klase u penziji, predsednika Dobrovoljnog vatrogasnog društva Kraljevo i predsednika planinarsko smučarskog kluba “Gvozdac”, koji je tragično nastradao u saobraćajnoj nesreći ispred svoje kuće u selu Vrba kod Kraljeva.
“Milutin Vukosavljević je bio dobar čovek, ljudina, i oko sebe je okupljao samo dobre ljude,” rekao je o njemu njegov višedecenijski prijatelj, sadašnji pomoćnik gradonačelnika Grada Kraljeva Sreten Jovanović.
“Vukas ostaje na Stolovima, ostaje u Brezni, u njegovoj Vrbi, u Mariboru, širom naše Srbije, širom Jugoslavije i u mnogim zemljama Evrope. Bio je jedan, neponovljiv i budimo ubeđeni da od pre dva dana ništa neće biti kao što je bilo u tim oblastima. Ne postoji čovek koji je toliko davao sebe i gledao unapred, koji nikada nije govorio šta je bilo izuzev kao nadahnuće za napred. Takav je bio Vukas. Znao je da zagrli, da poljubi, ako je iko imao toliko braće, a da braća po krvi nisu bili, to je bio on. On nije delio ljude ni po veri, ni po naciji, svi su bili braća i sestre”, rekao je Jovanović.
O njegovoj bogatoj karijeri i brojnim profesionalnim i ličnim uspesima govorio je hroničar Kraljeva, kako ga mnogi nazivaju, Milan Matijević.
“Milutin Vukosavljević u vatrogastvu je proveo preko pedeset godina. Obavljao je veoma odgovorne dužnosti. Po završetku Više upravne škole završio je Pravni fakultet iz radnog odnosa i postavljen je za rukovodioca službe u kraljevačkoj industriji vatrogasnog materijala Magnohrom. Iz Magnohroma prelazi na rad u profesionalnu vatrogasnu jedinicu gde je preko dvadeset godina bio komandir profesionalne teritorijalne jedinice. Posle penzionisanja ostaje u dobrovoljnom vatrogastvu u kome je izabran za komandira operativne jedinice Dobrovoljnog vatrogasnog društva Kraljevo,” podsetio je Matijević i dodao:
“Na osnovu dugotrajnog iskustva i ostvarenih uspeha u vatrogastvu biran je za člana upravnih i stručnih organa Vatrogasnog saveza Srbije i predsednika Stručnog tehničkog saveza. Kao iskusni organizator vatrogasnih aktivnosti bio je kapiten ekipe Vatrogasnog saveza Srbije na vatrogasnim olimpijadama koje su održane u Hrvatskoj, Švedskoj i Češkoj. Stekao je visoki stručni renome u oblasti zaštite od požara i bio je pozivan na brojna stručna međunarodna savetovanja na kojima je promovisao taktiku gašenja i korišćenja vodozahvata u gašenju šumskih požara.
Milutin Vukosavljević je pokretač osnivanja dobrovoljnih vatrogasnih društava na seoskom području Gradske uprave Kraljevo i pokretač izgradnje vatrogasnih domova u Vrbi, Kamenici i Bukovici.”
Njegovi profesionalni uspesi prevazilazili su granice Grada Kraljeva i Republike Srbije.
“Obnovio je i uspostavio brojne kontakte sa vatrogasnim društvima iz Republike Slovenije i gradom Mariborom čiji je rezultat preuzimanje donacija koje su nam dodeljivali iz bratskih vatrogasnih društava Slovenije, petnaest vatrogasnih vozila sa opremom.
Stekao je zvanje višeg vatrogasnog oficira prve klase i prvi je iz Dobrovoljnog vatrogasnog društva Kraljevo stekao licencu međunarodnog vatrogasnog sudije.
Vukas je osnivač i prvi komandant Omladinskih radnih brigada sastavljenih od dobrovoljnih vatrogasaca koje su učestvovale na pet saveznih omladinskih radnih akcija i na osnovu ispunjene radne norme proglašavane udarnim radnim brigadama.
Vatrogasni savez Srbije odlikovao ga je brojnim priznanjima, među kojima su Srebrni krst za vatrogasnu požrtvovanost, Spomenica za deset, dvadeset i trideset godina službe u dobrovoljnom vatrogastvu, Zlatan krst za posebne zasluge, Vatrogasni orden Tomislava Karađorđevića prvog, drugog i trećeg reda, Počasni vatrogasni krst. Stekao je i brojna priznanja i odlikovanja od vatrogasnih organa Republike Slovenije,” podsetio je Matijević.
Bio je aktivan član Planinarskog smučarskog kluba “Gvozdac” iz Kraljeva i njegov dugogodišnji predsednik. Sa ovim klubom i Turističkom organizacijom Kraljeva uspešno je organizovao sportsko rekreativnu manifestaciju Narcisima u pohode. Pokretač je i učesnik šest pešačkih hodočašća pod nazivom “Stazom Svetog Save”, od manastira Studenice do manastira Hilandara i tri hodočašća od manastira Studenice do manastira Ostrog.
Skupština Grada Kraljeva ga je 2009. godine proglasila za zaslužnog građanina za doprinos u razvoju vatrogastva, u zaštiti životne sredine i širenju vatrogasne kulture među mladima.
Posebno će ostati upamćen kao neko ko je inicijator i most višedecenijske saradnje Grada Kraljeva i Maribora u Sloveniji. Kraljevo i Maribor Povelju o bratimljenju potpisali su 1970. godine a šest godina kasnije bratska saradnja uspostavljena je i između vatrogasnih društava ova dva grada.
Da bi uputio poslednji pozdrav Milutinu Vukosavljeviću u Kraljevo je doputovao Slavko Kramberger sa dvojicom komandira vatrogasnog društva “Gasilske zvezde” iz Maribora.
“Velika čast mi je dodeljena da danas izrazim duboko žaljenje svih njegovih poznanika iz mesta Maribor. On je bio naš veliki prijatelj koga smo mnogo poštovali. I sam sam iste generacije kao on i uvek smo se dobro razumeli. Sretali smo se u Mariboru 2005. i 2006. godine i kasnije kada sam postao predsednik Gasilske zvezde Maribor 2014. godine. Bio je naš veliki uzor i kao profesionalac i kao humanitarac i bio je naš brat.
U septembru ove godine smo se dogovorili o obeležavanju pedeset godina našeg bratimljenja 2026. godine. Dogovor je bio da taj praznik organizujemo u Mariboru gde bi došla i delegacija iz Kraljeva,” rekao je ovaj prijatelj Kraljeva i još jednom potvrdio da su Kraljevčani i Mariborčani bili jedni uz druge i u dobru i u zlu.
Opelo Milutinu Vukosavljeviću služeno je na Starom groblju u Kraljevu a sahranjen je u rodnom selu Vrba.
“Projekat je sufinansiran iz budžeta Grada Kraaljeva. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.”