Razvojni projekti u Kraljevu
Izgradnja dve velike fabrike i gradnja jeftinih stanova su najkapitalnije investicije u 2018. godini u Kraljevu, ističe direktor Javnog preduzeća za uređivanje gradskog građevinskog zemljišta Aleksandar Nestorović. Naime, ako sve bude teklo prema planovima i očekivanjima, fabrička postrojenja u Kraljevu izgradiće turska konfekcija “Taip” i nemačka kompanija “Leoni” koja proizvodi kablove za automobilsku industriju i već je prisutna na tržištu Srbije.
“I sa jednima i sa drugima smo u svakodnevnim pregovorima i razgovorima sa njihovim timovima koji su na terenu i pripremaju dokumentaciju. Izgledna je i jedna i druga investicija. Sigurno će 29. januara na sledećoj licitaciji turski investitor da kupi Autotransport. Imamo stopostotna uverenja da će se obaviti kupovina i krenuti u rekonstrukciju. Ja od samog starta verujem u to jer smatram da se sigurno dva predsednika ne bi igrala tako lako izjavama, kao što je bilo kada je predsednik Turske Erdogan dolazio u Srbiju,” ističe Nestorović.
Turska “Taip grupa” osnovala je svoje preduzeće sa sedištem u Kraljevu i ima nameru da kupi deo imovine “Autotransporta” koji je u stečaju i tako postane vlasnik dvanaest hektara zemljišta sa zgradama i pokretnim stvarima. Namera ovog investitora je da rekonstruiše proizvodne hale i u startu opremi 40 000 kvadrata poslovnog prostora i uposli 700 radnika, a kasnije da opremi još 20 000 kvadrata i zaposli ukupno od dve do tri hiljade radnika.
Slične namere ima i nemačka kompanija “Leoni” koja je zainteresovana da svoju fabriku izgradi na Ratarskom imanju, na površini od 13,5 hektara.
“Projekat je u velikoj meri gotov, razrađen. Bili su prošlog petka ovde, kada smo usaglašavali stavove. Radi se o objektu od 60 000 kvadrata, o najvećem objektu “Leonija” u Srbiji, tako da smatram da procena da se ovde pravi najveći objekat znači da investitor veruje da će ovde imati dovoljno radne snage i prostora i potencijala za razvitak,” pojašnjava Nestorović.
“Leoni” će, kako on ističe, u startu da zaposli 1200 do 1500 radnika, a kasnije ima u planu zapošljavanje 3000 do 3500 radnika.
“Kraljevo je nekada bilo regionalni centar i Raške i Šumadijske i Moravičke oblasti i ja sam siguran da će se vratiti tu gde mu je mesto. Verujem i da će strani investitori početi uspešno da sarađuju sa lokalnim privrednicima i da će sve to poboljšati finansije grada, koji će sa druge strane moći da realizuje više infrastrukturnih projekata,” smatra Nestorović.
Projekat je sufinansiran iz budžeta grada Kraljeva.
“Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.”